Türkmence, Kerkük’te resmi dillere eklendi

Yeni eklenen Türkmence, Kerkük’te resmi dillere eklendi son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Irak hükümeti, Türkmenceyi resmi yazışma dilleri arasına aldı.

Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani, Kerkük’te Türkmencenin de söz konusu alanda kullanılması yönünde talimat verdi.

Başbakanlık Genel Sekreterliği, Kerkük’te resmi yazışmalarda sadece Arapça ve Kürtçenin kullanılması için Kerkük Valiliği’ne yazı göndermişti.

Türkmence ile ilgili karar

Kerkük’te yoğun olarak yaşayan Türkmenler, bir süredir karara tepki gösteriyordu. Irak Türkmen Cephesi (ITC) Siyasi Bürosu’ndan Başbakan es-Sudani’ye çağrı yapılarak, kararın iptal edilmesi isteniyordu.

Irak Meclisi Türkmen Grubu’nun açıklamasında, Kerkük’te Türkmencenin yok sayılması kararının anayasaya aykırı olduğu ve bunun kabul edilmediği kaydedilmişti.

Bakanlığın yaptığı yazılı açıklamada, Irak Bakanlar Kurulu Genel Sekreterliğince alınan bir kararla, Kerkük’te Türkmencenin resmi kullanımına kısıtlama getirildiğinin öğrenildiği belirtildi.

Gözden Kaçmasın Kerkük’te, Kur’an-ı Kerim dağıtıldı Haberin Detayları

“Türkmenlerin temel haklarını ihlal ediyor”

Bu kararın, Irak’ın kurucu ve asli unsurlarından olan Türkmenlerin temel haklarının ihlalini teşkil ettiği vurgulanan açıklamada şöyle denildi:

Aynı zamanda Irak Anayasası’ndaki hükümlerle de açıkça çelişmektedir. Nitekim, Anayasa’nın dördüncü maddesi, Türkmenlerin nüfus yoğunluğunu oluşturduğu idari birimlerde Türkmencenin resmi dil olduğu hükmünü amirdir. Keza Irak Anayasası’nın 125. maddesi de Anayasa’nın, Irak’ı oluşturan tüm bileşenlerin idari ve kültürel haklarını teminat altına aldığını vurgulamaktadır

Irak makamlarına yapılan çağrı

Irak’ın ve Kerkük vilayetinin ana unsurlarından olan Türkmenlerin hak ve hassasiyetlerini göz ardı eden bu tür adımların, Kerkük’te barış içinde bir arada yaşama kültürünün tesis edilmesine yönelik çabalara zarar vereceğine dikkati çekildi.

“Irak makamlarını, bu kararı süratle gözden geçirmeye davet ediyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir