Ukkaşe Hazretleri türbesi depreme dayanamadı

Yeni eklenen Ukkaşe Hazretleri türbesi depreme dayanamadı son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

11 ili sallayan asrın felaketi, Gaziantep’in Nurdağı ilçesi sınırları içinde bulunan Ukkaşe Hazretleri’nin türbesinin sonradan inşa edilen bölümlerinin yıkılmasına sebep oldu.

İlçe merkezine 20 kilometre mesafede bulunan Durmuşlar mahallesindeki türbenin restorasyon çalışmaları 2017 yılında başladı ve 2021 yılının Aralık ayında tamamlandı.

Restorasyon için 92 milyon 300 bin TL harcandı.

Yapılan her şey yıkıldı

Türbenin restorasyon aşamasında yapılan 400 kişilik yeni cami, şadırvan, taş revaklar, 17 adet dükkan, 1 adet danışma ofisi, 74 araçlık kapalı otopark, 36 kabinlik erkek-kadın tuvaletler ve abdest alma yerleri, kesimhane, 1 adet küçükbaş hayvan ahırı, 2 adet yaşlı ve engelliler için asansör kuleleri, aşevi, imam evi, erkek-kadın yemekhanesi, 250 metrekarelik kafeterya ve seyir terası, 33 adet kamelya, 25 bin metrekare peyzaj ve çevre düzenlemesi uygulaması ve 16 bin metrekare sert zemin düzenlemesi yerle bir oldu.

Sanduka zarar görmedi

Sanduka çevresinde inşa edilen yapıların tamamı yıkılırken türbenin içerisinde bulunan sanduka ise zarar görmedi.

“2 güvenlik görevlisi enkaz altında kaldı”

Durmuşlar Köyü Muhtarı İbrahim Can, yıkım sonrası şunları söyledi:

Geçtiğimiz yılın Nisan ayından itibaren ziyarete açıldı. Deprem gecesi türbedeki 2 güvenlik görevlisi enkaz altında kaldı, birini yaralı olarak kurtardık, diğerinin cenazesi 3 gün sonra enkazdan alındı. Yaz aylarında günlük yaklaşık 5 bin kişinin ziyaret ettiği bir türbe ve Kasım ayına kadar da ziyaretçi eksik olmaz. Ukkaşe Hazretlerinin sanduka ve kubbesi sağlam sonradan yapılan inşaat bölümleri çöktü, cami türbe, 18 işletme komple yıkıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir