Uzman eller projesinde deprem bölgesi için ek süre tanındı

Yeni eklenen Uzman eller projesinde deprem bölgesi için ek süre tanındı son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projelerinin desteklenmesi açıklanmıştı.

İmzalandığı tarihten itibaren 60 gün ek süre verildi

Kahramanmaraş depreminin ardından, Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi’ndeki hak sahiplerine, projesini hibe sözleşmesinin imzaladığı tarihten itibaren 60 gün içinde tamamlayamaması halinde ek süre verilebilecek.

100 bin liralık hibe tutarı 250 bin liraya çıkarıldı

Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğe göre, uzman eller projelerinde 100 bin liralık hibe tutarı 250 bin liraya çıkarılırken Tarım ve Orman ile Milli Eğitim bakanlıkları arasındaki Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü kapsamında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tarım, hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı, laboratuvar hizmetleri ve gıda teknolojisi alanlarında eğitim veren lise ve dengi okullardan mezunlar da proje kapsamına alınmıştı.

“Kırsal mahalle”lere başvuru imkanı

Tebliğe, “On Üç İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Altı İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile normalde kırsal alan ve nüfusu 20 binden az olmasına rağmen büyükşehir sınırlarında kırsal alan özelliğini yitiren yerlerin destekleme kapsamı dışında kalmasını ve büyükşehir belediyesi sınırlarındaki kırsal yerleşim yerlerinde proje uygulamak isteyen kişilerin de müracaat edebilmelerini sağlamak amacıyla “kırsal mahalle” kavramı eklendi.

250 bin lira hibe desteği

Bakanlıktan edinilen bilgiye göre, bu yıl 81 ilde 2 bin 500 projeye, proje başı 250 bin lira hibe desteği sağlanması hedefleniyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir