Van Gölü’ndeki çekilme nedeniyle inci kefalinin göç seyahati uzayacak

Yeni eklenen Van Gölü’ndeki çekilme nedeniyle inci kefalinin göç seyahati uzayacak son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

AA & Ensonhaber

Son yıllarda tesirli olan kuraklığın yanı sıra çok buharlaşma nedeniyle düzeyinde düşüş yaşanan Van Gölü’nün kıyılarındaki çekilme devam ediyor.

Suyun sığ olduğu kimi noktalardaki çekilme, her yıl Van Gölü’nün tuzlu ve sodalı suyundan tatlı sulara göç eden binlerce inci kefalinin göç yolunu da etkileyecek.

Daha evvel su düzeyinin yüksek olması sayesinde kısa müddette akarsu yataklarına ulaşan balıkların, bu yıl çekilme nedeniyle tatlı sulara göç yolunda daha uzun arayı aşması gerekecek.

Zorlu seyahate sayılı günler kaldı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Eserleri Fakültesi Tabip Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, Van Gölü’nün tuzlu ve sodalı sularında yaşayan inci kefallerinin her yıl gerçekleşen güçlü göç seyahatine sayılı günlerin kaldığını söyledi.

Suyun akışının bilakis yüzen ve karşısına çıkan pürüzleri adeta uçarak aşan balıkların korunmasına yönelik önlemlerin her yıl alındığını belirten Akkuş,

Göçün başlamasına sayılı günler kaldı ancak hepimizin aklında şöyle bir soru var; Van Gölü’nün kimi bölgelerinde neredeyse 2-3 kilometreye varan çekilmeler yaşandı, akarsuların debilerinde düşüşler görülüyor, bu çekilme ve su düzeyindeki düşüş balıkları nasıl etkileyecek?

ifadelerini kullandı.

Bölgede çok sayıda kişinin balıkçılıktan geçimini sağladığına işaret eden Akkuş, “Balıkçılığın devam etmesi, üreme devrinde inci kefallerinin akarsulara gerçekleştireceği seyahate bağlı.” dedi.

“İnci kefalini şiddetli bir göç seyahati bekliyor”

İnci kefalinin kentin iktisadı kadar turizmi için de kıymetli olduğunu vurgulayan Akkuş, şunları kaydetti:

Balıkların göç seyahati uzadı. Geçmişte akarsuyun göle döküldüğü noktanın bugün göle uzaklığı nerdeyse 2-3 kilometre. Hasebiyle geçen seneye nazaran inci kefalleri 2-3 kilometre daha fazla arayı aşmak zorunda kalacak. Akarsuların üst bölümlerine gitmek için geçen sene girdikleri noktadan daha uzak bir noktadan göle giriş yapmak zorundalar. Tek ıstırap bu değil. Yeniden global ısınmaya bağlı olarak su debilerinin düşmesi en büyük sıkıntılardan biri. Bu nedenle geçen yıllara nazaran inci kefalini daha şiddetli bir göç seyahati bekliyor. Akarsuların debilerinin süratlice düşmesi sıcaklığı artırıyor ve oksijen düzeyi azalıyor. Bu noktada bizim yardımcı olmamız gerekiyor. Başta kaçak balıkçılık olmak üzere akarsulardaki ani su kesintilerinin önüne geçmemiz gerekiyor. Yağışların artmasını ve bu sayede akarsu debilerinin yükselmesini ümit ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir