Yıkılan binalarla ilgili soruşturmalarda 171 kişi için tutuklama

Yeni eklenen Yıkılan binalarla ilgili soruşturmalarda 171 kişi için tutuklama son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketinin yaraları sarılıyor…

Bu kapsamda çalışmalar yürütülürken, bir yandan da yıkılan binalarla ilgili soruşturmalar sürüyor.

Bu kapsamda Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CNN Türk ekranlarında yayınlanan Hande Fırat ile Gece Görüşü programına katıldı.

Bakan Bozdağ, depremle ilgili yürütülen soruşturmalar hakkında bilgiler verdi.

“Savcılar ilk günden itibaren olaya el koydu”

Bozdağ, “Olayın yaşandığı günün hemen ardından Türkiye’ye ayağa kalktı ve bölgeye intikal ettik. Ben de herkes gibi yargı önüne çıkmasından yanayım. Zaten hukukumuz da bunu emrediyor. Savcılar ilk günden itibaren olaya el koydular. Resen soruşturmalar başlatıldı. Yoğun bir mesai içerisine girildi. Bölgede çok cumhuriyet savcısını görevlendirdik. 7-24 bölgede çalışmalarına devam ettiriyorlar.” dedi.

171 kişi tutuklandı

Bekir Bozdağ daha sona bugüne kadar 583 şüpheli hakkında işlem yapıldığını, 171 kişi hakkında da tutuklama kararı verildiğini söyledi.

Bozdağ ayrıca 77 kişi hakında da yakalama kararı olduğunu bildirdi.

“78 tanesi müteahhit, 64’ü yapı sorumlusu”

“Tutuklanan 171 kişinden 78 tanesi müteahhit olduğunu görüyoruz. 64’ü ise yapı sorumlusu” diyen Bozdağ, sorumluluğu olan kim varsa soruşturma kapsamında incelendiğini ifade etti.

Bakan Bozdağ’ın konuya ilişkin sözleri şu şekilde:

Deprem soruşturmaları aktif olarak yürütülüyor. Bugüne kadar 583 şüpheli hakkında işlem yapıldı, 171 kişi tutuklama kararı verildi. 77 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Tutuklanan 171 kişinden 78 tanesi müteahhit olduğunu görüyoruz. 64’ü ise yapı sorumlusu. Sorumluluğu ve imzası olan kim varsa bu soruşturmanın kapsamındadır. Yıkılan bir binada sorumluluğu olan kim varsa adalet terazisinde tartılacak ve yapılacak işlemler tereddütsüz yapılacaktır. Hİç kimsenin endişesi olmasın. Herkes milletin gözü önünde milletin yargısına hesap verecek. Kimin ne kadar sorumluluğu varsa herkes sorumluluğu kadar müshul tutulacak. Denetim yapıldıysa bu denetimler doğru mu yapılmış, beton kullanılıyorsa oranlar teknik nizama uygun mu aklımıza gelecek ne kadar soru var ise hepsi soruşturulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir