Yunanistan Başbakanı Miçotakis’ten seçim vaadi: Türk-Yunan hududu büsbütün duvarla örülecek

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Yunanistan İçişleri Bakanı Takis Theodorikakos ile birlikte Yunanistan’ın Türkiye hududunda bulunan Evros bölgesini ziyaret etti. Miçotakis ülkedeki genel seçimler için kampanya yürütürken, dikkat çeken bir vaatte bulundu.

TÜRKİYE SONUNA DUVAR ÖRME SÖZÜ

Miçotakis, ülkenin Türkiye ile olan kara hududunun tamamına duvar örme kelamı verdi. 37,5 kilometre uzunluğundaki mevcut çelik duvara önümüzdeki 12 ay içinde 35 kilometre daha ekleme yapmayı planladıklarını açıklayan Başbakan Miçotakis, öbür bir hükümetin iş başına gelmesi durumunda bu planın büsbütün gündem dışı kalabileceğini belirtti.

“YASA DIŞI GÖÇE KARŞI CAYDIRICI GÜÇ OLACAK”

2026 yılına kadar 100 kilometreden fazla duvar ekleneceğini belirterek, “Bugün Yunanistan’da bu projeye karşı savaşan siyasi güçler olmasından ötürü kederimi belirtmek isterim. Mevcut duvar ve vadettiğimiz duvarlar yasa dışı göçe karşı tesirli bir caydırıcı güç olacaktır. Ördüğümüz duvar geçen yıl kara hududumuzdan 250 binden fazla geçişin önlenmesine yardımcı oldu” dedi.

İKİ ÜLKE ORTASINDA KARA SONU 212 KİLOMETRE

Türkiye ile Yunanistan ortasında 212 kilometre kara hududu bulunuyor. 2012’de Yunanistan tarafından Suriyeli mültecilerin geçişini önlemek için sona 3 metre yüksekliğinde ve 12,5 kilometre uzunluğunda metal duvar inşa edilmesi ile başlayan duvar projesi, Ekim 2020’de Afganistan’dan gelen göçmenlere karşı 5 metre yüksekliğinde ve 27 kilometre uzunluğunda yeni çelik duvarın inşaatı ile devam etti.

YUNANİSTAN’DA 120 BİNE YAKIN MÜLTECİ VAR

Günümüzde 37,5 kilometre boyunca uzanan duvarın Yunanistan tarafında akustik önleyiciler ve faal hudut takımları yer alıyor. Rescue raporuna nazaran Yunanistan’da 119 bin 700 mülteci bulunuyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Siyaset

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir