Yüzbinlerce LPG’li tüp deprem bölgesine aktarıldı

Yeni eklenen Yüzbinlerce LPG’li tüp deprem bölgesine aktarıldı son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Kahramanmaraş merkez üssü 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki yıkıcı deprem nedeni ile evlerine giremeyen vatandaşların kış şartlarında ısınma sorunu baş gösterdi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, valilikler ve AFAD il müdürlüklerinin koordinasyonunda bölgedeki ihtiyaçlar belirlendi.

Yüz binlerce tüp bölgeye gitti

Türkiye LPG Derneği, bu aşamada deprem bölgesine iki haftada yüz binlerce tüp ulaştırdı.

Dernek Başkanı Eyüp Aratay, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından sektördeki markalar, bölgedeki bayiler ve bağımsız kuruluşların desteğiyle yüz binlerce tüpü bölgeye ulaştırdıklarını belirtti.

Isıtıcı ve ocaklar deprem bölgesine gönderildi

 Aratay, “LPG ile çalışan binlerce ısıtıcı ve ocağın da deprem bölgesine ulaşmasını sağladık.” dedi.

Depremzedelerin ısınma, pişirme, aydınlatma gereksinimlerinin karşılanması amaçlandı

LPG sektörü olarak acil enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla tüpgazla çalışan cihazları bölgeye sevk ederek, depremzedelerin ısınma, pişirme, aydınlatma gibi temel gereksinimlerinin karşılanması için harekete geçtiklerini aktaran Aratay, şu değerlendirmede bulundu:

Özellikle ilk etapta elimizdeki tüm stoklarımızı kullanarak yüz binlerce piknik tüpü, 12 ve 45 kilogramlık tüpleri bölgeye ulaştırdık. Bu sevkiyatlar, sektördeki markalarımızın, bölgedeki bayilerimizin ve bağımsız kuruluşların da desteğiyle bugüne kadar artarak devam etti. Halihazırda bölgedeki depremzedelerin ısınma ve pişirme ihtiyaçları başta olmak üzere yaşamsal ihtiyaçlarının karşılanması için sektör olarak çalışmaktayız. Bunun yanında stoklarımızda bulunan ve yeni tedariklerle desteklemeye çalıştığımız LPG ile çalışan binlerce ısıtıcı ve ocağın da deprem bölgesine ulaşmasını sağladık.

“LPG’li ısıtıcıların tedarikinde uluslararası temin süreci de başladı”

Dernek olarak Dünya LPG Birliği (WLPGA) aracılığı ile küresel sektör paydaşlarına yardım ve destek çağrısı yayınladıklarını vurgulayan Aratay, şöyle konuştu:

LPG’li ısıtıcıların tedarikinde uluslararası bir temin süreci de başlatmış bulunuyoruz. Bu hafta itibarıyla devletimizin ilgili kurumlarının desteğini de alarak, yurt dışından temin ettiğimiz ilk parti tüp gazla çalışan ısıtıcı ve sobaları afet bölgesine ulaştırmak istiyoruz.

Eyüp Aratay

“Boş tüpleri dağıtım şirketlerine teslim ederek bize destek verebilirsiniz”

Konteyner, battaniye, çocuk bezi, gıda, hijyen malzemeleri gibi ayni yardımları da bölgeye ulaştırdıklarını belirten Aratay, sözlerini şöyle tamamladı:

AFAD başta olmak üzere ilgili kuruluşların koordinasyonunda yürüttüğümüz bu iş birliğine önümüzdeki günlerde de hız kesmeden devam edeceğiz. Üyelerimiz, kurtarma teçhizatı, sağlık malzemeleri, iş makineleri gibi bölgede ihtiyaç duyulan alanlarda da katkıda bulunuyor. Türkiye’nin LPG ihtiyacının herhangi bir aksaklık yaşanmadan karşılanması için gayret gösteriyoruz. Bu ihtiyaçların karşılanmasında sürekliliğin sağlanabilmesi için, kullanılan tüplerin ilgili LPG şirketlerine dönüşünün sağlanması büyük önem taşıyor. Tüm vatandaşlarımızdan ellerinde bulunan atıl ve boş tüpleri ilgili dağıtım şirketlerine teslim ederek bize destek vermelerini rica ediyoruz. Birlikte yaralarımızı sarmaya ve bu acının da üstesinden gelmeye devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir