Deprem bölgesinde yağış beklenmiyor: Hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde olacak

Yeni eklenen Deprem bölgesinde yağış beklenmiyor: Hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde olacak son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Türkiye, 6 Şubat sabahı saat 04.17’yi gösterdiğinde Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7,7 büyüklüğünde bir depremle sarsıldı.

Sadece 9 saat geçmişti ki; bu kez Elbistan merkezli 7,6 şiddetinde bir deprem oldu.

Binlerce bina yıkıldı, binlerce insan can verdi.

Hava düzeliyor

Günlerce enkaz altında arama kurtarma çalışması yapıldı.

Mucize kurtuluşlara tanıklık edilirken, 17 gün boyunca hava şartları çalışmaları bir o kadar zorladı.

Artık enkaz kaldırma çalışmalarına geçilirken, Meteoroloji’den deprem bölgesi ile ilgili önemli bir açıklama geldi.

Mevsim normallerinin üstünde olacak

Meteoroloji uzmanı Abdullah Macit, depremden etkilenen illerde yağış beklenmediğini söyledi.

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üstünde olduğuna dikkat çeken Macit, şöyle konuştu:

Kahramanmaraş ve Malatya’nın yüksekleri soğuk

Perşembe gününden başlayarak hafta sonu dahil olmak üzere deprem bölgesinde yağış beklentimiz yok. Hava sıcaklığı da mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye başlayacak. Gece sıcaklıkları özellikle Kahramanmaraş ve Malatya’nın yükseklerinde yer yer eksili değerlerde. Diğer illerde ise özellikle sıcaklıkların artı olmasını bekliyoruz. Gündüz sıcaklıkları yükselme trendine devam ediyor.

Yağış beklenmiyor

Kahramanmaraş’ta 12-13 derece daha sonra hafta sonunda 15-16’ya kadar çıkacak. Aynı şekilde Malatya’da 15-16 derece civarında. Adana’da, Hatay’da, Gaziantep’te ise 20 derecenin üzerine kadar hava sıcaklığının çıkmasını bekliyoruz. Dolayısıyla önümüzdeki 4-5 günlük periyotta meteorolojik olarak önemli bir hadise beklentimiz yok. Yağış beklenmiyor. Hava sıcaklığı da mevsim normallerinin üzerinde deprem bölgesinde.

Yağış beklenen bölgeler

Türkiye genelinde Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde yağış beklentisi olduğunu belirten Macit, “Perşembe günü Karadeniz bölgesi ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda yağışlarımız var. Bu yağışlar özellikle Rize ve Artvin’in kıyı kesimlerinde ve Trabzon’un Doğu’sunda yükseklerde kar yağışlarını kuvvetli yapabilir. Vatandaşlarımızı bu konuda dikkatli olmasını istiyoruz. Hafta sonu ve Cuma günü ise önemli bir yağış beklemiyoruz. Yurt genelinde mevsim normallerinin üzerinde hava sıcaklığı göreceğiz.” diye konuştu.

İstanbul, Ankara, İzmir…

Meteorolojik olarak önemli bir hadise beklentilerinin olmadığını dile getiren Macit, “Özellikle mevsim normallerinin üzerine hava sıcaklığı devam ediyor. İstanbul, Ankara ve İzmir’de de herhangi bir yağış beklentimiz yok. Dolayısıyla meteorolojik olarak Perşembe gününden sonra önemli bir hadise beklemiyoruz.” diye konuştu.

5 günlük tahmin

Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 5 günlük hava tahmin raporunu yayınladı:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir